Pocit bezpečí, ochrana majetku, příjemná ozdoba domu, i to mohou být myšlenky, které se nám vybaví při pomyšlení na ploty u rodinných domů.

Oddělovač

O kamenných plotech

Každý pozemek vyžaduje oplocení. Z našich měst a vesnic známe nejrůznější typy plotů, od dřevěného tyčového plotu, přes dřevěná prkna, drátěné pletivo, umělý pískovec, přírodní plot až po kamenný plot. Záleží na každém, co od plotu vyžaduje. Pokud preferujete soukromí a pocit bezpečí, je pro vás nejlepším řešením kamenný plot.

Jeho princip je založen na dvou betonových komponentech, které se skládají jako stavebnice. Kamenný plot je tvořen z betonových koncových a rohových sloupků a betonových desek. Jeho stavba je jednoduchá a rychlá. Základem jsou sloupky, které je třeba řádně upevnit do země v příslušných vzdálenostech. Obvyklý rozměr betonových desek je 200 cm × 50 cm × 4,5 cm. Postup je pak snadný, neboť mezi dva průběžné sloupky se svisle vsunou betonové desky a na konci plotu mezi průběžný a koncový sloupek rovněž. Boční hrany jsou vytvarovány tak, aby dokonale zapadly do drážek ve sloupcích.

Počet desek a tomu odpovídající výška sloupků záleží na tom, jak vysoký plot chcete mít. Vybrat si můžete většinou ze čtyř základních výšek od jednoho do dvou a půl metru. Zajímavým řešením, které nebudí dojem strohé rovné zdi jako u průmyslových objektů nebo věznic, je použití horní desky s rádiusovým zaoblením vrchní hrany. Toto řešení pak plot zvýší asi o 11 cm. Výšku kamenného plotu lze také regulovat pomocí soklové desky o výšce 25 cm. Samotné betonové desky i sloupky jsou odlité z velice odolného betonu, jehož pevnost je ještě zvýšena průmyslovou armaturou, kterou jsou desky i sloupky vyztuženy. Díky tomu jsou jak betonové sloupky, tak desky nejen pevné, ale i pružné.

Kdo nechce mít kamenný plot v nudné šedi, může si vybrat z několika barevných odstínů a vzorů, které lze i vzájemně kombinovat. Například velice zajímavě působí povrch v podobě kazet nebo štípaného kamene. Tento vzor bývá na venkovní straně a z vnitřní strany pozemku je většinou povrch hladký. Celá plocha se neobyčejně oživí střídáním například šedých a červených betonových desek.